Na Slovensku tento rok začala platiť novela zákona o odpadoch, ktorá upravuje práve triedenie bioodpadu. Samosprávy majú povinnosť zabezpečiť svojim obyvateľom zberné nádoby a taktiež sa postarať o pravidelné vyprázdňovanie takýchto nádob. Pre gastro prevádzky platia špecifické pravidlá, ktoré vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Prečo potraviny nepatria do koša?
Štúdie prišli na to, že bioodpad tvorí až polovicu komunálneho odpadu. Práve preto má skutočne veľký význam triediť ho. Ak sa bioodpad vyváža na skládky, prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Pod vrstvami smetí hnije bez prístupu kyslíka, v dôsledku čoho sa z neho uvoľňuje metán. Ten je považovaný za jeden z najagresívnejších skleníkových plynov.
Naopak, ak sa biologicky rozložiteľný odpad triedi, môže byť zužitkovaný efektívnym spôsobom. Napríklad, z bioplynu sa dá vyrábať elektrická energia či teplo. Taktiež vie byť využitý ako alternatívne palivo pre motorové vozidlá. Pokiaľ teda chcete aj vy prispieť k zdravšej planéte, separovanie bioodpadu z domácnosti či gastro prevádzky rozhodne nepodceňujte.
Čo patrí do hnedého kontajnera?
Na zber bioodpadu sa využívajú kontajnery označené hnedou farbou. Nie všetky biologicky rozložiteľné odpady však do nich môžete vyhadzovať. Do hnedého kontajnera patria zbytky z ovocia a zeleniny, šupky, zvyšky z čaju alebo kávy, škrupiny z vajíčok, izbové rastliny, či dokonca aj jemné odpady zo záhrady – listy, tráva, piliny, popol z dreva alebo zemina.
Praktický tip: Ak bývate v dome, odpad zo záhrady či kuchyne môžete zužitkovať aj svojpomocne. Hoďte ho buď do kompostu, alebo napríklad sliepkam (ak ich chováte).
Toto do bioodpadu nevyhadzujte
Do bioodpadu však rozhodne nepatria živočíšne produkty – mäso, kosti či kože. Nie preto, že by sa nedali zužitkovať, ale môžu spôsobovať problémy pri spracovaní. Lákajú totiž hlodavcov a iné živočíchy. Do hnedých kontajnerov taktiež nevyhadzujte tetrapaky, plienky, popol z uhlia, igelitové vrecká, výkaly, uhynuté zvieratá, cigaretové ohorky, gumu či varené ovocie.
Nezabúdajte: Pokiaľ plánujete do hnedého kontajnera vyhadzovať väčší odpad zo záhrady (napríklad vetvičky), posekajte ho na menšie kúsky. Snažte sa šetriť priestorom, keďže vývoz biologického odpadu je v mnohých obciach menej častý ako vývoz toho komunálneho.
Triedenie odpadu v byte a reštaurácii
V prípade bytoviek je hnedá nádoba na zber bioodpadu obvykle spoločná pre všetkých obyvateľov. Nájsť by ste ju mali na stojisku pri ostatných kontajneroch. Ak žijete v rodinnom dome, existujú dve možnosti. Buď obec pridelí jeden kontajner pre celú ulicu/dedinu, alebo dá do každého domu samostatný. Samosprávy si môžu samé určiť, ako splnia zákonom stanovené povinnosti.
Nádoby na separovaný odpad v domácnosti
Aby ste nemuseli bioodpad vždy “po troche” nosiť do hnedého kontajnera, dobrým riešením je zaobstarať si zbernú nádobu do domácnosti. Tú si môžete dať napríklad do kuchyne, kde sa štandardne vyprodukuje najviac biologicky rozložiteľného odpadu. No a vynesiete ich až keď sa naplnia.
Špeciálne nádoby na bioodpad do kuchyne majú zvyčajne uzatvárateľnú konštrukciu, aby sa z nich do domácnosti nešíril zápach. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a zaujímavých dizajnoch a farbách, ktoré pekne zapadnú do vašej domácnosti.
Praktický tip: Ak si chcete zber ešte viac uľahčiť, odporúčame používať rozložiteľné vrecká na bioodpad. Keďže sa dajú kompostovať, môžete ich zahodiť do hnedého kontajnera spolu s ich obsahom.
Zber bioodpadu v gastro prevádzkach
Na gastro prevádzky sa vzťahujú rovnaké podmienky zberu bioodpadu ako na domácnosti. Avšak, s tým rozdielom, že zberné nádoby a odvoz nezabezpečuje obec, resp. mesto. Ako podnikateľ musíte uzatvoriť zmluvu s firmou, ktorá je na zber bioodpadu certifikovaná. Takáto firma sa následne postará o jeho pravidelný odvoz.
Trieďte bioodpad bez starostí!
Pri prevádzke gastro podniku sa prirodzene vyprodukuje veľké množstvo bioodpadu, ktorý je potrebné pravidelne odvážať. No nejde len o to. Zákon o odpadoch nariaďuje taktiež zber použitého kuchynského oleja. Odvoz a ekologickú recykláciu musíte príslušným úradom dokladovať zmluvou, resp. potvrdením od certifikovanej spoločnosti poskytujúcej tieto služby.
Pokiaľ potrebujete zabezpečiť odvoz bioodpadu či použitého kuchynského oleja z vašej prevádzky, neváhajte nás kontaktovať. Spĺňame všetky zákonom stanovené požiadavky a poskytneme vám tak komplexné služby. Vy si tak nebudete musieť s ničím „lámať hlavu“. Vo vopred dohodnutých intervaloch prídeme odviezť bioodpad či použitý olej, aby sa vám v podniku príliš dlho nehromadil. Okrem toho vám zabezpečíme zberné nádoby a zároveň sa postaráme aj o dovoz čistého kuchynského oleja podľa vášho výberu. Nemusíte tak skutočne nič riešiť! Práve naopak, môžete sa naplno sústrediť na podnikanie.
Zdroje obrázkov: pixabay.com, freepik.com