Keď sa povie tuky, mnohí ľudia si predstavia škodlivé látky, ktorým by sa mali vyhýbať. V skutočnosti však v ľudskom organizme plnia viacero dôležitých úloh, pričom by sme nedokázali bez nich existovať. Spolu s bielkovinami a sacharidmi sú považované za hlavné piliere stravy. Prečo sú vlastne také podstatné a aké úlohy zohrávajú v našom tele?
Čo sú to tuky?
Predtým, ako sa pozrieme na rozdelenie a význam tukov, je potrebné definovať, z čoho sa vlastne skladajú. Každý jeden tuk pozostáva z 3 základných látok:
- kyslík,
- uhlík,
- vodík.
Niektoré druhy však obsahujú aj fosfor, dusík alebo iné chemické prvky.
Výnimočnosť tukov spočíva v tom, že sú najkoncentrovanejším zdrojom energie v našej strave. 1 g tuku totiž obsahuje až 9 kcal, čo je skutočne pozoruhodné množstvo.
Zapamätajte si: Tuky sa odborne označujú aj ako lipidy.
Rozdelenie tukov
Nie je tuk ako tuk. Jednotlivé druhy sa líšia svojím pôvodom, počtom zložiek v reťazci a väzbami medzi nimi. Tieto faktory ovplyvňujú, ako budú pôsobiť v ľudskom organizme. Niektoré sú zdravšie, iné menej.
Existujú dva najčastejšie spôsoby klasifikácie tukov:
- podľa pôvodu,
- podľa druhu mastných kyselín.
Delenie tukov podľa pôvodu
Tuky môžu byť živočíšne alebo rastlinné. Ako už napovedá ich názov, živočíšne sú získavané z tkaniva suchozemských a morských zvierat, prípadne z mlieka. Ide napríklad o maslo, bravčovú masť, slaninu, rybie oleje či loj.
Rastlinné tuky sa najčastejšie označujú ako oleje. Obvykle sú vyrábané zo semien (repkové, slnečnicové či ľanové), semienok (hroznové, tekvicové), orechov (kokosové, vlašské) alebo ovocnej dužiny (avokádové). Ďalej sa štandardne rozdeľujú na za studena lisované a rafinované.
Delenie tukov podľa mastných kyselín
V dnešnej dobe sa veľmi často stretnete aj s delením tukov podľa mastných kyselín, z ktorých pozostávajú. Jednotlivé druhy sa odlišujú počtom dvojitých väzieb v uhlíkovom reťazci. Mastné kyseliny bez dvojitých väzieb sa označujú ako nasýtené.
Druhým typom sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú jednu alebo viac dvojitých väzieb. Tie sa ďalej rozdeľujú na mononenasýtené (majú len jednu dvojitú väzbu) a polynenasýtené (majú dve alebo viac dvojitých väzieb v reťazci).
Tuky v ľudskom tele
Ako sme naznačili už o čosi vyššie, tuky sú významnou súčasťou ľudskej stravy. Ide totiž o najkoncentrovanejší zdroj energie. Navyše, dodávajú jedlám charakteristickú konzistenciu a chuť. To však ani zďaleka nie je všetko. V ľudskom tele plnia viacero nenahraditeľných úloh – sú tak nevyhnutné pre jeho správne fungovanie.
Zastúpenie tukov v organizme
Tuky tvoria 10 až 15 % celkovej hmotnosti dospelého mužského tela. Zaujímavosťou je skutočnosť, že v ženskom organizme sú zastúpené viac, a to až na úrovni 15 – 25 %. Po tom, ako ich prijmeme v potrave, sa ukladajú v špeciálnych bunkách tukového tkaniva. Tie sa odborne označujú ako adipocyty.
Keď telo rastie, počet buniek tukového tkaniva sa prirodzene zvyšuje. No v určitom bode vývinu dosiahne svoje maximum a ďalej sa už len udržuje na konštantnej úrovni. Samotné adipocyty ale vedia meniť svoj objem. Jednoducho povedané, čím viac tukov konzumujete, tým viac sa adipocyty zapĺňajú.
Prenos vitamínov a ochrana orgánov
Tuky plnia v ľudskom tele predovšetkým stavebnú funkciu – tvoria membrány všetkých buniek. No tým ich využitie nekončí. Zabezpečujú aj prenos vitamínov A, D, E a K. Ak by tuky neexistovali, tieto dôležité vitamíny by sa nedokázali správne vstrebávať a efektívne zužitkovať.
A v neposlednom rade, tuky zabezpečujú aj ochranu a izoláciu. Chránia orgány nielen pred chladom, ale zároveň aj pred príliš vysokými teplotami. Zabraňujú tomu, aby vonkajšie vplyvy alebo vibrácie, ktorým sme neustále vystavovaní, poškodili citlivé vnútorné časti tela. A to stále nie sú všetky ich funkcie!
Vedeli ste, že tuky sú východiskovou látkou pre vznik pohlavných hormónov a kôry nadobličiek? To je ďalší dobrý príklad toho, aké dôležité sú pre správne fungovanie tela.
Vplyv na srdcovo-cievny a nervový systém
Vedecké štúdie prišli na to, že tuky sú mimoriadne dôležité aj pre srdcovo-cievny a nervový systém. Ako zdroj nenasýtených mastných kyselín majú pozitívny vplyv na krvotvorbu, regulujú krvný tlak, podporujú samotné srdce a dokonca znižujú riziko niektorých vážnych kardiovaskulárnych ochorení! A v rámci nervového systému prispievajú aj k správnemu fungovaniu mozgu.
Kvalitné tuky pre gastro prevádzky
Zdravé tuky, ktoré plnia dôležité úlohy v organizme, sa najjednoduchšie prijímajú do tela vo forme kvalitných rastlinných olejov. Keďže sa bežne pridávajú do mnohých jedál, sú nevyhnutné pre správny chod každej gastro prevádzky. Používajú sa napríklad v studenej kuchyni alebo aj na varenie, vyprážanie, fritovanie či pečenie.
Vyberanie vhodných olejov či dovoz čistých a následný odvoz tých použitých je pre mnohých podnikateľov nielen časovo náročné, ale zároveň aj enormne vyčerpávajúce. Vedeli ste však, že sa dá tomu efektívne predchádzať? Poradíme vám, ako na to!
Stačí len využiť naše komplexné služby. Funguje to jednoducho – vyberiete si z našej ponuky olejov a objednáte si dovoz nových (jednorazový alebo pravidelný) aj odvoz použitých olejov. Okrem toho, že vám oleje bezstarostne dovezieme aj odvezieme, vám ešte aj vystavíme zmluvu a potvrdenie o ich ekologickej likvidácii, čím si rovno splníte vaše zákonom stanovené povinnosti. Oleje tak pre vás už nebudú žiadnou starosťou! Naopak, budete sa môcť stopercentne sústrediť na prosperovanie vášho podniku.
Zdroje obrázkov: pixabay.com, freepik.com