Každý dobrý kuchár vie, že nie je olej ako olej. Jednotlivé druhy olejov sa líšia nielen svojou chuťou a obsahom cenných látok, ale taktiež vlastnosťami pri jednotlivých spôsoboch tepelnej úpravy. Napríklad, pokiaľ použijete olej určený do studenej kuchyne na vyprážanie, hrozí, že jedlo nebude mať požadovanú chuť a konzistenciu. A okrem toho, nemusí byť ani také zdravé.
V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme najpoužívanejšie kuchynské oleje rozdelené podľa toho, na aké tepelné úpravy sú vhodné.
Najlepšie oleje na vyprážanie
Pri vyprážaní sa prirodzene dosahujú vysoké teploty, preto je potrebné používať rafinovaný olej, ktorý im dokáže výborne odolávať. Tieto alternatívy sú najzdravšie.
Avokádový olej
Hoci nepatrí medzi najznámejšie, rozhodne je skvelou voľbou. Obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok a poteší taktiež vysokým bodom prepálenia, až 270 °C. Vďaka tomu je ako stvorený na vyprážanie pri vysokých teplotách.
Olivový olej
Napriek tomu, že sa najčastejšie spája so studenou kuchyňou, výborne poslúži aj pri vyprážaní. Štúdie ukázali, že môže byť nepretržite zahrievaný až po dobu 24 hodín bez toho, aby sa citeľne prepálil. Výhodou je jeho vysoký obsah zdravých tukov a ďalších cenných látok.
Kokosový olej
Podľa mnohých odborníkov je najzdravšou voľbou pri vyprážaní. Svoje prirodzené vlastnosti si dokáže zachovať pri konzistentnom vystavení teplote 180 °C viac ako 7 hodín. Navyše, môže prinášať viacero zdravotných benefitov pre ľudské telo.
Bonusový tip: Zaujímavou voľbou na vyprážanie je aj bravčová masť. Tá síce nie je olejom, no má veľmi podobné vlastnosti. Okrem toho, jedlu dodáva jedinečnú chuť a chrumkavú konzistenciu. Jej výhodou je aj možnosť dlhodobého skladovania a výborná odolnosť voči prirodzenej oxidácii.
Najlepšie oleje na fritovanie
Na fritovanie je najlepšie používať rastlinný olej alebo tuk, ktorý je rafinovaný. Dôležitá je totiž opäť odolnosť voči vysokým teplotám. Overenou voľbou sú najmä nasledovné rafinované oleje.
Tekutý palmový tuk
Ide o veľmi obľúbený fritovací olej, ktorý je druhou frakciou palmového oleja. Vhodný je na stredne ťažké fritovanie. Použiť ho môžete napríklad pri domácej príprave hranolčekov alebo obaľovaných pokrmov.
Tuhý palmový tuk
Tento druh palmového tuku je vhodný na ťažšie fritovanie. Nie je dobrou voľbou pri príprave obaľovaných pokrmov, ale výborne poslúži napríklad v prevádzkach, kde sa celý deň pripravujú hranolčeky alebo iné fritované dobroty.
Najlepšie oleje na varenie
Radi používate oleje pri príprave varených jedál? V takom prípade odporúčame siahnuť po niektorých z nasledujúcich.
Sójový olej
Hoci nie je určený na vyprážanie, pri varení dokáže výborne poslúžiť. Jeho benefitom je vysoký obsah minerálov, cenných mastných kyselín a mononenasýtených tukov. Vďaka tomu je všeobecne prospešný pre zdravie.
Extra panenský olivový olej
Tento druh oleja sa pri výrobe nerafinuje, kvôli čomu nie je určený na smaženie. Avšak, využiť ho bez problémov môžete pri varení. Výhodou je opäť raz vysoký obsah zdraviu prospešných látok.
Repkový olej
Dá sa používať pri rôznych spôsoboch prípravy jedál. Napríklad, vhodný je aj na jemné restovanie a smaženie. Z bežne využívaných rastlinných olejov má najnižší obsah nasýtených mastných kyselín, ktoré nie sú zdravé pre ľudské telo.
Slnečnicový olej
Podobne ako repkový poteší svojou univerzálnosťou – a to nielen pri varení, ale aj v studenej kuchyni. Má nízky obsah nasýtených mastných kyselín, pričom sa vyznačuje pomerne nízkou cenou.
Najlepší tekvicový olej
Tekvicový olej je skvelou voľbou na varenie pri nižších teplotách, resp. v studenej kuchyni. Zaujme nielen svojím vysokým obsahom cenných látok, ale aj jedinečnou chuťou, ktorá pekne dotvorí rôzne jedlá.
Najlepšie oleje na pečenie
Obvykle platí, že oleje vhodné na vyprážanie sú dobré aj na pečenie. Vyznačujú sa totiž výbornou odolnosťou voči prepáleniu. V tomto smere preto odporúčame najmä avokádový, olivový a kokosový olej. Vyskúšať však môžete aj niektoré z nižšie spomínaných.
Palmový olej
Ak je rafinovaný, má teplotu horenia až 232 °C. Výhodou je jeho neutrálna farba a chuť.
Ryžový olej
Vyznačuje sa výbornou stabilitou pri vysokých teplotách, pričom bod horenia má až na úrovni 252 °C. Poteší taktiež vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov a skvelým pomerom omega 6 k omega 3 mastným kyselinám.
Odvoz a dovoz oleja bez starostí!
Vlastníte alebo prevádzkujete reštauračné zariadenie, ktoré pri svojej činnosti prirodzene spotrebúva väčšie množstvá oleja? Nerobte si starosti s odvozom, likvidáciou a zháňaním nových olejov. O všetko sa postaráme my! Zabezpečíme odvoz starého oleja a dovoz čistého presne podľa vášho gusta. Nemusíte tak vôbec nič riešiť. Práve naopak, môžete sa naplno sústrediť na chod a prosperovanie vašej prevádzky.
Zdroje obrázkov: freepik.com