Ekológia je pojem, s ktorým sa dnes stretávame čoraz častejšie. A to je len dobre. Čím viac sa o nej rozpráva, tým intenzívnejšie začínajú ľudia podnikať kroky vedúce k ochrane životného prostredia. A prispieť môžete aj vy – ako gastro prevádzka. Pýta sa, ako? Napríklad recykláciou použitého oleja.
Keď sa povie ekológia, väčšina ľudí si predstaví jazdenie na elektromobile, využívanie MHD namiesto vlastného vozidla či recyklovanie smetí. V skutočnosti však k ochrane životného prostredia môžeme prispievať aj úplnými drobnosťami – napríklad tým, že nevyhadzujeme žuvačku alebo plastový obal z cukríka do prírody. Na prvý pohľad to vyzerá ako maličkosť, no v skutočnosti dokáže spraviť veľký rozdiel.Vedeli ste, že ekológia je odvetvie biológie? Zaoberá sa skúmaním a opisom zmien, ku ktorým dochádza v rastlinách, živočíchoch a človeku. Ich príčinou sú vo väčšine prípadov práve ľudské aktivity spojené so znečisťovaním planéty.
Lepšia budúcnosť pre nás všetkých
Je len na nás, ako bude vyzerať budúcnosť života na Zemi. Ak by sme ekológii vôbec nevenovali pozornosť, už dnes by svet pravdepodobne vyzeral úplne inak. Výsledkom našich činností, pri ktorých dochádza k znečisťovaniu životného prostredia, je napríklad klimatická zmena. Tá sa odráža na topení ľadovcov, zvyšovaní priemernej teploty na celej planéte, zhoršovaní kvality vzduchu a úhyne rastlín či živočíchov.
Aby sme zabránili ekologickej katastrofe a vytvorili prijateľné podmienky pre život našich potomkov, musíme brať ekológiu vážne. Jeden človek má len malý vplyv, no keď sa spoja milióny ľudí, efekt môže byť obrovský. Podstatné však je, aby svojím podielom prispeli aj firmy. A gastro prevádzky nie sú výnimkou. Naopak, môžu byť v tomto prípade skutočne veľkými hráčmi.
Ako súvisí zber použitého oleja s ekológiou?
Existuje viacero spôsobov, ako dokážu gastro prevádzky prispievať k ochrane životného prostredia. Základom je recyklácia odpadu, šetrenie elektrickej energie, eliminovanie potravinových zvyškov či nahrádzanie plastových obalových materiálov tými papierovými.Možno by ste to nepovedali, no významnú úlohu zohráva aj recyklácia použitého kuchynského oleja. Kým v domácnostiach sa mesačne zužitkuje možno jedna fľaška oleja, vo väčších gastro prevádzkach sa na prípravu jedál neraz použije aj niekoľko desiatok litrov denne. To sú obrovské množstvá, ktoré môžu pri nesprávnej likvidácii znamenať významný negatívny vplyv na životné prostredie.
Olej môže napáchať veľké škody
Oleje – či už motorové, alebo kuchynské – dokážu významne uškodiť vodným živočíchom a rastlinám. Na ich telách totiž vytvárajú mazľavý povlak, ktorý obmedzuje pohyblivosť a vplýva na základné životné funkcie. Ak zviera alebo rastlina raz príde do kontaktu s olejom, je veľká pravdepodobnosť, že v nasledujúcich dňoch uhynie.
Nezabúdajte: Vylievanie kuchynského oleja do toalety či drezu môže spôsobiť aj vážne technické problémy. V potrubiach sa totiž olej premieňa na hustú mazľavú hmotu, v dôsledku ktorej vznikajú usadeniny zapríčiňujúce upchávanie rúr. Keďže je v takých prípadoch znemožnený prietok tekutiny, musí dôjsť na následné čistenie, ktoré je finančne aj časovo náročné.
Keďže nesprávne zlikvidovaný použitý kuchynský olej dokáže významne zaťažiť životné prostredie, vlády mnohých krajín sa rozhodli na manipuláciu s ním regulovať zákonmi. A Slovensko nie je výnimkou. Ako gastro prevádzka máte povinnosť zabezpečiť si ekologickú likvidáciu alebo recykláciu použitých olejov.Vedeli ste, že za nedodržanie príslušných nariadení môžete dostať vysokú pokutu?
Likvidovať olej je nevýhodné
Aby použitý kuchynský olej nebol rizikom pre životné prostredie, musí byť správne neutralizovaný. Vo vašej gastro prevádzke si môžete zriadiť priestory, v ktorých ho budete skladovať a vhodným spôsobom likvidovať. Takýto prístup však nie je veľmi výhodný. Nielenže vám zaberie veľa času a námahy, ale okrem toho by ste nekonali tak ekologicky, ako by ste mohli.
Ak totiž olej neutralizujete a likvidujete, nie je z neho žiaden úžitok. Oveľa výhodnejšie je preto jeho recyklovanie.
Ako sa dá zužitkovať použitý kuchynský olej?
Možno by ste to nečakali, no aj použitý kuchynský olej sa dá recyklovať. V špeciálnych prevádzkach je najprv filtrovaný, čistený a separovaný na zložky, ktoré sa dajú ďalej zužitkovať. Najčastejšie na výrobu biopalív pre automobilový alebo letecký priemysel, no využiť sa dá aj pri výrobe plastových komponentov, strešných krytín či vykurovaní.Vďaka recyklácii použitého kuchynského oleja tak prispievate k zníženiu environmentálnej záťaže a z dlhodobého hľadiska dokážete ušetriť významnú časť prírodných zdrojov.
V TrafinOil nám záleží na ekológii
Aj nám v spoločnosti TrafinOil záleží na šetrení prírodných zdrojov a znižovaní environmentálnej záťaže. Chceme pomáhať gastro prevádzkam, aby ich fungovanie bolo čo najekologickejšie a zároveň veľmi efektívne.
Poskytujeme službu odvozu použitého oleja, pričom kooperujeme so spoločnosťami, ktoré zabezpečujú jeho recykláciu. Aké benefity získate v prípade, že sa rozhodnete spolupracovať s nami?
- Image ekologickej gastro prevádzky. Ľudia si dnes čoraz častejšie všímajú, ako reštaurácie či bary pristupujú k ochrane životného prostredia. Vďaka recyklácii použitého oleja budete vystupovať ako podnik, ktorý dbá na dlhodobú udržateľnosť.
- Použitý olej prídeme vyzdvihnúť priamo do vašej prevádzky a zapožičiame vám čisté nádoby. Vy tak nemusíte nikam chodiť, pričom s recykláciou oleja nemáte prakticky žiadne starosti.
- Máte istotu, že váš použitý kuchynský olej bude ďalej zužitkovaný na výrobu biopalív či strešných krytín.
- Recyklácia použitého oleja je pre vás dokonca finančne výhodná. Sudy s olejmi od vás vykúpime za najvýhodnejšiu cenu.
V spoločnosti TrafinOil pracujeme flexibilne. Radi sa prispôsobíme vašim firemným procesom, aby bol pre vás odvoz použitého oleja čo najkomfortnejší. Dokonca, prostredníctvom služby dovozu čistého oleja vám pomôžeme kompletne zautomatizovať olejový servis.
Neváhajte a využite naše výhodné služby aj vy! Prispejete tak k ochrane životného prostredia. V prípade záujmu o odvoz či dovoz oleja nás neváhajte kontaktovať.